GPS

Global Positioning System (GPS) – tā ir navigācijas pavadoņu sistēma, kas sastāv no 24 pavadoņiem, kuri darbojas vienotā tīklā un atrodas uz 6 orbītām apmēram 17000 km augstumā virs Zemes virsmas. Pavadoņi pastāvīgi kustas ar ātrumu ap 3 km/sek., veicot divus pilnus apgriezienus ap planētu mazāk kā 24 stundās.

Pavadoņu orbītas atrodas apmēram starp ziemeļu un dienvidu 60 platuma grādiem, un ar to tiek panākts, ka signālu var uztvert visur.

Viena no GPS svarīgākajām priekšrocībām ir tā, ka sistēma darbojas jebkuros laika apstākļos. Neatkarīgi, no tā, kādos nolūkos Jūs izmantojat navigāciju, GPS uztvērējs gatavs parādīt Jūsu precīzu atrašanās vietu jebkurā laikā un jebkurā zemeslodes punktā. Vēl nesen šī svarīgā funkcija bija pieejama tikai militāriem speciālistiem. Tagad ne visai dārgo aparātu var izmantot pat jebkurš skolnieks.

GPS, uztverot signālus no trim pavadoņiem, var noteikt platumu un garumu. Ja pavadoņi ir četri vai vairāk, tad uztvērējs var noteikt stāvokli trīsdimensiju telpā, t.i., parādīt platumu, garumu un augstumu virs jūras līmeņa. Pastāvīgi novērojot Jūsu atrašanās vietu, uztvērējs īsā laikā var aprēķināt Jūsu kustības ātrumu un virzienu.

Kas un kā izmanto GPS? Tā tiek izmantota visur, izņemot vietas, kur pavadoņu signāli nevar tikt uztverti, t.e., ēkās, zem zemes, zem ūdens un tml. Ūdens tilpnēs un jūrā GPS kā navigācijas ierīci parasti izmanto zvejnieki un ūdens atpūtas cienītāji. Drošības nolūkos tā ir nepieciešama, izmantojot jebkuru peldošo līdzekli. Zaudēt orientēšanos miglā, naktī un pat skaidrā laikā gadās pat ceļotājiem ar lielu pieredzi. GPS – tā ir draudzīga ierīce, tā palīdzēs Jums daudzās ekstrēmās situācijās.

Uz sauszemes GPS tiek izmantota ļoti plaši, tādiem nolūkiem kā: orientēšanās noteiktajās vietās, maršruta plānošana, attāluma un laika noteikšana, atrodoties ceļā, zvejošanai labvēlīgu stundu noteikšana diennaktī tajā vietā, kur Jūs atrodaties. Jūs varat noteikt visprecīzāko laiku, saules un mēness uzlekšanas un norietēšanas laiku, mēness fāzes utt. Labi sevi pieteikusi vietas atcerēšanās funkcija, zvejnieks ar savu ierīci var viegli noteikt vietu, kur viņš ir piebarojis zivis, ar precizitāti līdz 3 m, un tas ir iespējams dažādās ūdens tilpnēs līdz 200 reižu! Tālāk šīs ziņas var nodot pa personāldatoru uz GPS citam kvalitatīvas zvejas cienītājam. Ja Jūs izmantojat aparātu ar iebūvētu pasaules karti, tad iespēju būs vēl vairāk. Dodoties ceļojumā ar automašīnu, velosipēdu, kājām, Jūs būsiet nodrošināti ar sīku autoceļu karti, kur būs norādītas ielas, kafejnīcas, degvielas uzpildes stacijas utt. Plānojiet, uz kurieni jābrauc, ievadiet aparātā apdzīvotās vietas nosaukumu, GPS izdarīs navigāciju, un visā maršruta garumā Jūs uz displeja kartes redzēsiet savu precīzu atrašanās vietu.

Kāds modelis Jums būs visvairāk piemērots? Pareiza navigatora izvēle, tā nav orientēšanās ne uz cenu, ne uz modernu dizainu, kā mobilajam telefonam, bet izvēli, pirmkārt, nosaka Jums nepieciešamās specifiskās funkcijas. Tāpēc Jums jāizlemj, kādus uzdevumus Jūs nospraužat savos paredzamajos ceļojumos, un jāsaņem kvalificēta speciālista konsultācija.